Business Acumen - що це за компетенція і чому вона важлива для кожного співробітника

2019-05-22 11:50:00

«Кожен співробітник в компанії повинен розуміти бізнес!» - стверджує Патті МакКорд, екс Директорка з персоналу в Netflix. У своїй книзі вона розповідає таку історію:

«Момент істини стався, коли моєму синові було шість років, і він грав в футбол. Мій чоловік був тренером, і я часто відвідувала тренування. Я впадала в істерику, коли бачила, як діти постійно групуються навколо м'яча, замість того, щоб рухатися по полю.

Я запитала свого чоловіка в машині, коли ми їхали на першу гру команди: «Яка твоя стратегія?» Він сказав: «Ну, я дійсно збираюся спробувати змусити всіх рухатися по полю в одному напрямку в один і той же час». Я відповіла: «Ти знаєш, я думаю, що це реально», а він сказав: «Так, але в якийсь момент вони повинні почати рухатися в інший бік ...» 

Трохи пізніше в цьому сезоні ми поїхали з дітьми дивитися Кубок світу. Коли вони побачили гру з боку, вони зрозуміли, Ооо! Виявляється, ось як виглядає пас іншому гравцеві! Бізнес нічим не відрізняється.

Співробітникам необхідно бачити компанію з точки зору топ-менеджменту, щоб відчути справжній зв'язок з вирішенням проблем. Це важливо зробити на всіх рівнях та у всіх командах, щоб компанія виявляла проблеми та можливості в кожному куточку бізнесу й ефективно вирішувала їх»[i] 

Що включає в себе Розуміння бізнесу?

«Це не просто знання продукту або галузі. Ви повинні знати фінансові метрики та вміти говорити на мові фінансів, аналізувати й вести ефективну комунікацію, розуміти ринок й інші речі, що стосуються більш широких потреб бізнесу»-пояснює Марін Вальчев, менеджер ІТ-проектів з більш ніж 10-річним досвідом роботи. 

Одним з найбільш важливих компонентів (під-компетенцією) Розуміння бізнесу є Фінансова компетентність.[ii]

Фінансова компетентність (Financial Acumen)

  •  Знання принципів складання фінансової звітності
  • Уміння аналізувати фінансові звіти своєї компанії та конкурентів
  • Розуміння основних показників ефективності
  • Здатність підготувати бюджет
  • Володіння основами бухгалтерського обліку
  • Розуміння, як ваші дії вплинуть на фінансові результати

Для кого це важливо?

Глибина необхідних фінансових знань залежить від рівня вашої посади. Звичайним співробітникам потрібні базові фінансові навички та розуміння того, як ваші дії впливають на фінансові результати компанії.

Але якщо ви менеджер або лідер, для вас все інакше! Кожного дня ви приймаєте рішення, які впливають на фінансові результати компанії, будь то найм персоналу, підготовка бюджету, переговори з клієнтами, запуск рекламної акції або інвестиційного проекту тощо.

Якщо вам не вистачає фінансової компетентності, ви не зможете зрозуміти фінансові наслідки ваших рішень! Результати можуть бути катастрофічними: витрачені даремно ресурси, упущені можливості, зростання ризиків і зниження прибутку вашої компанії.

Якщо ви займаєте топ позицію в компанії та берете участь в розробці стратегії, для вас ця компетенція буде критично важливою. Так, наприклад, згідно з SHRM (Society for Human Resource Management) Розуміння бізнесу знаходиться на другому місці серед найважливіших компетенцій для професіоналів в області HR [iii]

Фінансова компетентність є однією з найважливіших компонентів Розуміння бізнесу і потрібна кожному співробітнику, незалежно від його ролі в компанії!

Автор: Тетяна Дорошенко, к.е.н., бізнес-тренер, експерт в області HR, автор тренінгів та майстер-класів з розвитку фінансової компетентності

[i]  "Найсильніші. Бізнес за правилами Netflix ", Патті МакКорд, вид-во Ексмо, 2019

[ii] Business Acumen Skills & Competency: The Guide to Improving Them, Marin Valchev, www.businessphrases/business-acumen

[iii] Body of competency & knowledge, www.shrm.org